Галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам’яті презентували другу книгу збірника «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії». У ній опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об'єкту «Укриття» («Саркофаг») після катастрофи. Про це повідомила 22 червня прес-служба СБУ. Презентація книги символічно відбулася у Чорнобильській зоні відчуження з онлайн трансляцією на сторінці Українського інституту національної пам’яті.
За інформацією СБУ, це видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше. Як свідчать архівні справи, аварії на ЧАЕС траплялися і до квітня 1986 року, однак вони були приховані.
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що за цими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про «маленькі» аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані. Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності.
Додамо, «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» – це спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті. Видання є продовженням серії документальних книг. Першу книгу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.
Завантажити першу книгу можна за цим посиланням – https://bit.ly/3fEBiAG. Прочитати друге видання можна тут – https://bit.ly/3hCFMJD.
Фото СБУ