У християн західного обряду сьогодні – Різдво: Роздуми о. І.Цмоканича про свято, - ВІДЕО

25 грудня християни, що живуть за Григоріанським календарем, святкують Різдво.

Різдво – одне з найвеличніших свят в році. Воно знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства.

Варто нагадати, що дата святкування Різдва у всіх християн однакова, різниця лише у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні переважно за Юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.

25 грудня Різдво святкує Римо-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також частина православних — включаючи Константинопольську (крім Афону), Антиохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Польську, Албанську, Грецьку.

Ввечері 24 грудня, коли загоряється перша зірка, що колись вказала дорогу мудрецям до новонародженого дитяти, родини збираються за святковим столом. Перед початком трапези читається уривок з Євангелія, співається перша колядка, потім усі переломлюють різдвяний хліб — облатку, що символізує радість свята, яке наближається. Облатки освячують в храмах під час посту перед Різдвом.

У ніч із 24 на 25 грудня в римо-католицьких храмах України відбуваються урочисті богослужіння – Меси Навечіря Різдва Христового – Пастирки.

Православні ж та греко-католики відзначатимуть День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але після Великодня, який для них ще важливіший, бо Христос Воскрес із мертвих.

Як запевняє отець Ігор Цмоканич – розбіжності у датах святкування Різдва не мають сіяти непорозуміння між християнами.

Якщо Ви святкуєте Різдво 7 січня неодмінно привітайте своїх друзів, які радіють появі Сина Божого 25 грудня. Утримайтеся в цей день від важкої праці та присвятіть його відпочинку і молитві. Бо не важлива дата на календарі, важливе сприйняття події – з’яви на світ Сина Божого», - зазначає отець Ігор Цмоканич.

Починаючи з 2017 року, Україна офіційно святкує Різдво Христове двічі – 25 грудня та 7 січня, причому обидва дні, згідно з законом, вихідні. Серед сусідніх з Україною держав так само офіційно двічі відзначають Різдво Білорусь та Молдова.

Історія свята

Відомо, що народився Ісус Христос в ізраїльському місті Віфлеємі у час правління жорстокого царя Ірода. У той час верховний очільник країни намовив свою охорону оглядати кожного новонародженого, аби не допустити появи Месії, що посяде на трон.З цієї причини майже всіх малюків тієї ночі було вбито, крім Ісуса. Маленького Сина Божого вдалось врятувати, переховуючи вагітну Марію у хліві.

Цікаво, що перші відомості про святкування християнами Різдва відносяться до IV століття, а вже у XIII столітті, за часів святого Франциска Ассизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса. Згодом ясла стали ставити перед Різдвом не тільки в храмах, а й у будинках.