У процесі адміністративно-територіальної реформи відбулися зміни у підпорядкуванні об'єктів соціальної інфраструктури району. Заклади освіти, культури, охорони здоров'я, розташовані у сільських населених пунктах, перейшли до новостворених територіальних громад. Натомість окремі структури чи служби району, які мають аналоги у містах, виявилися ними не затребуваними, а тому мали би бути ліквідованими.
На Дрогобиччині процес врегулювання цієї ситуації затягнувся на місяці. Її заручниками стали працівники тих установ і відділів, яких відмовилися взяти на баланс у Дрогобицькій міській територіальній громаді. Мова йде про деякі підрозділи відділу освіти, централізовану бібліотечну систему, центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді району.
Днями до редакції «сайту Дрогобича 03244.com.ua» звернулися працівники централізованої бухгалтерії відділу освіти Дрогобицької РДА, які опинилися у «підвішаному» стані: у січні-лютому 2021 року вони щодня виходили на роботу, здійснювали передачу матеріальних цінностей новоствореним громадам, натомість зарплати так і не отримали. Скорочення підрозділу також не відбувається. Через таку невизначеність частина людей просто звільнилася, так і не отримавши зарплату та належну компенсацію. Інші ж змушені «затягнути паски» і чекати, коли ж керівництво Дрогобицької міської територіальної громади і Дрогобицької РДА дійдуть згоди, хто ж має виплати кошти вивільнених працівників при скороченні.
Розповідає бухгалтер відділу освіти Дрогобицької РДА Марія Гудима.
Голова профспілкового комітету працівників освіти Дрогобицького району Ольга Грицик так прокоментувала ситуацію, що склалася.
Про причини кризової ситуації та можливі шляхи розв’язання проблеми ми попросили розповісти першого заступника голови Дрогобицької райдержадміністрації Віталія Скоропада.
26 лютого відбулося перше пленарне засідання ІІІ сесії Дрогобицької міської ради. На ньому депутати проголосували за виділення 322,4 тис. грн. фінансової допомоги Дрогобицькій райдержадміністрації для вивільнення працівників Центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді району.
Дрогобицький міський голова Тарас Кучма так прокоментував це рішення:
Дрогобицька РДА взяла на себе відповідальність, повідомила працівників Центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді району про скорочення посад і звільнила їх згідно з чинним законодавством. Оскільки райдержадмінстрація не має власних джерел надходжень і не може виплатити людям розрахункові кошти, Дрогобицька міська рада скерувала для РДА фінансову допомогу. Натомість у низці інших районних структур, які свого часу були утворені районною радою, цей процес затягнувся. Дотепер не всім працівникам повідомили про вивільнення, час іде, і ми не знаємо, скільки ще коштів треба буде додати з міського бюджету. Бо кожен день перебування цих людей на роботі – це додаткові видатки. Ми готові допомогти, але, шановні районні посадовці, звільніть людей, нехай вони шукають собі місце праці, наприклад, в інших ОТГ. До речі, є попередня домовленість із керівництвом Меденицької громади про надання нею часткової фінансової допомоги для РДА на ці потреби».
Начальник фінансового управління, депутат міської ради Оксана Савран у виступі на сесії зауважила:
Централізована бухгалтерія відділу освіти не є окремою установою, а лише частиною відділу освіти, яка була утворена рішенням сесії районної ради. Тому місто не могло її прийняти. Це розуміють і в керівництві райдержадміністрації, яка нарешті почала процедуру скорочення. Це питання можна було легко вирішити до 1 січня, але з ним зволікали. Зараз зробити це проблематично, бо РДА не має власних коштів. Як наслідок, склалася ситуація, коли люди виходять на роботу, а їм за це не оплачують. І ми, розуміючи цю непросту ситуацію, йдемо на зустріч, скеровуючи відповідні кошти для РДА».
Отож, перший крок для розв`язання цього складного вузла зроблений. Тридцять депутатів Дрогобицької міської ради підтримали проєкт рішення «Про затвердження програми проведення розрахункових виплат працівникам Дрогобицького районного центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді при вивільнені». Будемо сподіватися, що незабаром будуть зроблені й наступні кроки щодо працівників низки інших районних структур, які вже втомилися від невизначеності.
Ярослав Грицик, Наталя Зелена