На головній площі Дрогобича – виставка «Реабілітовані долею»

12 липня, у свято апостолів Петра і Павла, на площі Ринок у Дрогобичі відбулося офіційне відкриття виставки «Реабілітовані долею». Експозицію про «червоний терор» на Західній Україні у 1939-40-х та 1950-х роках підготували фахівці обласного меморіально-пошукового центру «Доля».

На стендах зображені не тільки свідчення кривавого терору, а й звіт про пошукові роботи центру «Доля» за останні 6 років. Дослідження проводилися у п’яти тюрмах, де каральна машина НКВС масово знищувала українців. Своїх жертв кати просто закопували у великих ямах на прилеглих територіях…

У відкритті експозиції, яку може оглянути кожен, взяли участь керівник меморіально-пошукового центру «Доля», депутат Львівської обласної ради Святослав Шеремета, Дрогобицький міський голова Тарас Кучма, його заступники Андрій Ковч і Володимир Коцюба, депутат Дрогобицької міської ради Михайло Задорожний.

Розкопки велися у Дрогобичі, двох в’язницях Львова, у Луцьку і Дубно. Масштаби трагедії вражають. Віднайдені сотні останків невинно убієнних, серед яких чоловіки, жінки, діти, що вкотре засвідчує нелюдське обличчя радянського тоталітарного режиму. Крім того, ми бачимо, скільки ще потрібно зробити, щоб дослідити території інших тюрем Західної України. Адже такі страшні речі відбувалися майже у всіх в’язницях НКВС. Дякуємо владі і громаді Дрогобича, які підтримали дослідження на території колишньої катівні на вул. Стрийській, і 14 липня відбудеться поховання за християнським звичаєм віднайдених 78 жертв НКВС", - зазначив Святослав Шеремета.

Своєю чергою, Тарас Кучма подякував пошуковцям «Долі» за те, що роблять таку важку, але дуже потрібну справу, розкриваючи всьому світу справжнє обличчя тоталітарного режиму і людиноненависницької комуністичної ідеології.

На жаль, представники цієї ідеології не були засуджені, бо під Нюрнберзький трибунал потрапила лише одна сторона медалі – фашизм, а інша сторона так і не була покарана. Переможців не судять, а їх якраз і треба було судити. Ці «освободітєлі» принесли на нашу землю таке, що не піддається здоровому глузду. Непокаране зло відроджується, і нащадки катів знову убивають і знущаються над українцями, тепер уже на Сході України", - наголосив міський голова.

Депутат міської ради Михайло Задорожний закликав мешканців Дрогобицької громади взяти участь у похованні жертв НКВС:

Маємо віддати останню шану нашим землякам, які своєю жертвою показали, як треба любити Україну. Прийдімо, вклонімося, помолімося!"

Із програмою скорботних заходів, які відбудуться 14 липня, детальніше ознайомив Андрій Ковч:

У цей день будуть вивішені державні прапори з чорними стрічками, а розважальні заходи – обмежені. Чин похорону розпочнеться о 14:30 на території Меморіалу «Тюрма на Стрийській». Відтак домовини з віднайденими останками понесуть на площу Ринок, де о 15:00 розпочнеться громадська панахида. Опісля колона пішою ходою вирушить на Поле Скорботи, що на вул. 22 Січня, де замордовані знайдуть свій вічний спочинок. Поховання завершиться приблизно о 19:00."

Оскільки серед віднайдених є багато вояків УПА, чин похорону буде проводитися з військовими почестями.

На завершення усі учасники імпровізованої пресконференції ще раз запросили усіх небайдужих громадян взяти участь у скорботному заході 14 липня.

Ярослав Грицик

Фото автора