Заборона куріння в громадських місцях: що потрібно знати, щоб не заплатити штраф

З 11 липня 2022 року набули чинності зміни до статті 13 Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового диму. Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.

Відтак, з 11 липня забороняється:
– відведення місць для куріння в приміщеннях підприємств та установ усіх форм власності;
– вживання тютюнових виробів та використання пристроїв для споживання тютюну, зокрема, електронних пристроїв для нагрівання тютюну, електронних сигарет, кальянів зокрема, кальянів та електронних сигарет у всіх визначених законом місцях, у тому числі, у закладах ресторанного господарства та приміщеннях підприємств.

Також органам місцевого самоврядування, у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, надано повноваження постійно або тимчасово заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених ними місцях.

За порушення заборони для громадянина передбачений штрафу розмірі 51-170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170–340 грн згідно зі ст. 175-1 КУпАП.

Звичайні організації (крім закладів ресторанів) за порушення заборони на куріння можуть отримати штраф у розмірі 1000 грн. Повторне порушення – 10 000 грн.

Для ресторанів штраф буде в розмірі 3000 грн, а в разі повторного порушення протягом року – 15 000 грн.

Суб’єкти господарювання, які зазначено в Законі в переліку місць, де заборонено куріння тютюнових та нікотинових виробів, повинні:
– проінформувати персонал про нові правила;
– розмістити графічний знак і текст «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»;
– прибрати всі попільнички та контейнери для тютюнових виробів для електричного нагрівання з закладу/приміщення;
– переобладнати спеціально відведені місця для куріння (крім аеропортів);
– забрати напис, який дозволяє споживати електронні пристрої для нагрівання тютюну в приміщенні з вхідних дверей та стін закладу;
– інформувати відвідувачів про заборону куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну, а в разі порушення та відмови в припиненні — викликати поліцію.