Суші – страва, яка є найбільш популярною серед поціновувачів незвичних та актуальних смаків. Замовити їх можна у ресторані https://dr.smaki-maki.com/, спрощуючи собі завдання з частування рідних. А разом з суші ви отримуєте імбир, про який варто поговорити детальніше й спробувати зробити його своїми руками.

Чому імбир має рожевий або білий колір

Більшість людей цікавить питання, чому імбир інколи подається білим, а інколи має насичений, рожевий колір. Насправді все просто: у природі дійсно існують і білі, і рожеві пагони імбиру. Але при цьому рожевий зустрічається значно рідше, а тому й цінується більше.

Оскільки він має доволі великий попит, різноманітні доставки та заклади харчування банально фарбують звичайний білий імбир за допомогою різних хитрощів. Найпопулярніший та найбезпечніший метод – це шматочки буряка, які маринуються разом зі слайсами імбиру, аби він отримав рожевий колір.

Ще одна методика полягає у додаванні до імбиру натурального, харчового барвника. Такий метод використовують рідше, адже у деяких країнах барвники на кухні заборонені до використання.

А от в Європі придумати ще один цікавий спосіб, як пофарбувати імбир у рожевий колір. Для цього до маринаду під час заливання кореня потрібно додати трохи червоного вина. Окрім набуття характерного кольору, імбир також отримає незвичний, виноградний посмак. 

Особливості приготування імбиру до суші

Найчастіше імбир додають одразу до замовлення ролів та суші, однак його завжди можна спробувати зробити самостійно. Хоча б тому, що домашній варіант може бути банально смачнішим, а ще – для того, аби використовувати його для інших страв, наприклад, маринування м’яса тощо. 

Для приготування імбиру потрібні наступні інгредієнти:

  • Корінь молодого імбиру – 105 г;

  • Цукор – 4,5 ст.л;

  • Сіль – 1 ч.л;

  • Оцет 9% - до 105 мл;

  • Свіжий буряк – 1 шт.

Корінь варто очистити за допомогою ножа або ложки. Після цього наріжте його на невеликі шматочки, краще, аби це були слайси або ж кружечки. Пам’ятайте, що від товщини шматочків буде залежати смак страви: чим тоншими вони будуть, тим насиченішим буде посмак.

Створіть маринад: змішайте в одній ємності цукор, сіль та оцет, а потім відправте суміш на вогонь. Оберіть зручну для фасування банку, вкладіть на денце порізані шматочки імбиру. Попередньо промийте та почистить буряк, видаляючи шкіру. Потім відріжте один-три невеликих шматочки й додайте їх у банку.

Залийте імбир гарячим маринадом, який був доведений до кипіння, та накрийте банку кришкою. Дайте суміші остигнути, а потім ставте у холодне місце. Імбир буде готовий до вживання вже за три дні.

А якщо ви хочете м’якший рецепт – спробуйте зробити по-іншому. Приготуйте маринад, залийте ним імбир приблизно на 10 хв, потім злийте рідину. Після цього додайте до води 2,5 ст. л цукру, поставте суміш на вогонь й доведіть до стану сиропу, а потім залийте ним пелюстки.