Хитання зуба у тварини — це не дрібниця. Тимчасовий зуб у цуценяти чи кошеняти дійсно може хитатися перед випадінням. Це природно, як і в людей. Але якщо йдеться про постійний зуб дорослої тварини, то це вже сигнал тривоги. Чому? Бо в нормі він не має навіть злегка хитатися. І варто якомога швидше заручитися професійною ветеринарною підтримкою. Авіцена Вет Львів надає кваліфіковані стоматологічні послуги у будь-яких ситуаціях з максимальним комфортом для тварини.

Причини хитання постійних зубів

Основною причиною такої проблеми є процеси запалення, що були спричинені відсутністю або недостатністю гігієни. Запалення так сильно прогресувало, що зачепило таку анатомічну структуру, як зв’язка. Вона своєю чергою утримує зуб у щелепі. І мова в цьому випадку йде не тільки про дискомфорт. Це про біль. Сильний, постійний, виснажливий. Згадайте свої відчуття при зубному болю…

Серед ситуацій, для яких притаманне шатання зубів у котів та собак:

  • Накопичення зубного каменю. Сприяє запаленню ясен та їхньому подальшому відшаруванню від зуба.
  • Гнійний пародонтит. Запалення тканин навколо зуба, яке руйнує опорні структури.
  • Травми. Зокрема удари або механічні пошкодження зубів, ясен, язика.
  • Вікові зміни. У старших тварин тканини можуть стати менш щільними й це спричиняє рухливість.
  • Генетика. У деяких тварин навіть при гарному догляді сильно прогресують деструктивні процеси, що дуже впливає на кісткові структури. 

Власникам тварин варто пам’ятати, якщо у тварини хитається постійний зуб, це означає, що, скоріше за все, його вже неможливо врятувати. Такий зуб утримується лише частково, тканини навколо нього вже зруйновані запаленням. Чітко це підтвердить лише дентальний рентген для тварин. І якщо це підтверджується, то єдиний правильний вихід у такій ситуації — видалення. І чим швидше, тим краще. 

Деякі господарі бояться самої ідеї видалення зуба. Хтось вважає це жорстоким, хтось — надмірним та занадто кардинальним рішенням. Проте, це хибна думка. Зволікати не можна, адже запалення буде прогресувати, вражати сусідні зуби та кістку. Іноді ми спостерігаємо запальні процеси в носовій порожнині. Окрім того, постійне джерело  інфекції в роті сприяє потраплянню інфекції в кров, викликаючи запалення. Та й біль не зникне сам по собі, а згодом навіть посилиться.

Супутні симптоми хитання зубів

На жаль, собака чи кіт не можуть сказати, що у них болить чи хитається зуб. Проблему здатний виявити лише уважний та відповідальний власник, який регулярно заглядає тварині в рота, чистить зуби або відвідує ветеринара для профілактичного огляду.

Проте, навіть до виявлення конкретної проблеми хитання зубів господарю варто звернути увагу на такі ознаки як уникнення твердої їжі, підвищене слиновиділення, неприємний запах з рота, тертя мордою об підлогу чи інші предмети, набряклість ясен, гній або кров, загальні зміни у поведінці — дратівливість, агресія чи навпаки млявість. Це ознаки того, що тварина реально страждає. В першу чергу в таких випадках варто перевірити стан зубів самостійно. А після — звернутися до ветеринара-стоматолога, наприклад, лікаря ветеринарної клініки Авіцена.

Видалення зуба це не страшно, а необхідно

Видалення хворого зуба це не трагедія. Трагедія — це тривалий біль, інфекція та втрачений час. Адже чим довше чекати, тим гірший буде стан тканин щелепи, більше зубів підлягає видаленню та операція стане складнішою і тривалішою.

В багатьох випадках власників тварин більше лякає навіть не сам факт видалення, а слово “наркоз”. При чому загальний, а не місцева анестезія, як у випадку з людиною. Проте варто розуміти, що тварини — не люди, та не будуть спокійно сидіти під час стоматологічного втручання. Тому без загальної анестезії не обійтися. Анестезіологічні ризики, звичайно існують. Але сучасна ветеринарна анестезія — це контрольований процес. Фахівці клініки Авіцена використовують газовий наркоз, що є золотим стандартом ветеринарного наркозу.

Крім того, ветеринарні стоматологи та анестезіологи проводять передопераційне обстеження тварини, враховують її вагу, вік, загальний стан здоров’я та результати аналізів. Під час операції з видалення зуба за станом пацієнта стежить анестезіолог ветеринарної клініки за допомогою спеціального моніторингового обладнання. Ретельна підготовка, сучасний газовий наркоз, контроль під час втручання та після операції дають можливість лікувати навіть літніх, слабких тварин, та тварин з захворюваннями серця. Звичайно ж зважуються ризики й користь.

Як проходить операція?

Деякі спантеличені власники котів та собак змальовують у своїй уяві видалення зуба тварині як складну та криваву операцію. Але насправді це чіткий поетапний процес, що займає певний час та є відпрацьованим процесом у кваліфікованих ветеринарів-стоматологів. Основні етапи:

  • попередній огляд та діагностика проблеми;
  • введення в наркоз;
  • знеболення;
  • чищення здорових зубів ультразвуком;
  • видалення зуба за допомогою спеціальних інструментів;
  • видалення некротично-грануляційних тканин, накладання швів;
  • введення лікарських препаратів за потребою (антибіотик);
  • виведення тварини з наркозу;
  • післяопераційний догляд та рекомендації.

Коли все вже позаду, то власнику треба забезпечити спокійне та комфортне відновлення тварини. Зокрема, дотримання рекомендацій, обробки ясен, контроль раціону, слідкування за самопочуттям. 

Чи можна відмовлятися від стоматології?

Ні, не можна відмовлятися! Власники тварин досить часто відкладають лікування через страхи або думку про те, що все якось саме пройде. Але зубні проблеми не вирішуються самі. Вони тільки поглиблюються і тварина тихо страждає щодня. Найкраще лікування - це профілактика, а саме щоденне чищення зубів. Звертайтесь до ветеринарних стоматологів клініки Авіцена за консультацією, діагностикою та видаленням зубів, що хитається.