• Головна
  • «У ньому вся сіль!» - у Дрогобичі відновили екскурсії на солевиварювальний завод, - ФОТО, ВІДЕО
ФОТО, ВІДЕО
11:20, 24 лютого 2021 р.

«У ньому вся сіль!» - у Дрогобичі відновили екскурсії на солевиварювальний завод, - ФОТО, ВІДЕО

ФОТО, ВІДЕО
«У ньому вся сіль!» - у Дрогобичі відновили екскурсії на солевиварювальний завод, - ФОТО, ВІДЕО

Дрогобич і сіль поняття тотожні! Саме в місті Котермака з XIII ст функціонує найдревніше підприємство України – солевиварювальний завод. Місто так тісно пов’язане із «білим золотом», що воно зображене на нашому гербі у вигляді 9-ти топок солі. На туристичному лого Дрогобича також зображена сіль. А ще саме у місті Котермака кав’ярні запропонують допитливим туристам гастрономічну місцеву цікавинку – каву та пиріг із сіллю.

Як виглядає процес виварювання дрогобицької солі, чим вона корисна та як сьогодні функціонує найстаріше підприємство міста та України – фахівці заводу вирішили розповісти усім цікавим під час екскурсії на солеварню. За словами новопризначеного керівника заводу Олега Петренка – солевиварювальне підприємство 21 лютого відкрило свої двері цікавим та чекає туристичні групи на пізнавальні екскурсії. Оскільки - буде турист, буде промоція дрогобицької солі на всю Україну.

Практика екскурсій на солевиварювальний завод була започаткована давно, однак, згодом старе керівництво від неї відмовилося - зазначає директор Туристично інформаційного центру Дрогобича Ігор Чава. За його словами – завод має що показати гостям міста, бо є одним із головних туристичних магнітів міста Котермака.

На першу екскурсію на солеварню завітало понад 200 охочих, люди прийшли із дітьми та цілими родинами. Технолог Оксана Бунда такому буму на підприємство рада. Фахівчиня доступно та цікаво розповіла присутнім про технологію видобування дрогобицької солі. Технологія солевидобування передбачає таку послідовність: випомповування розсолу з шахти — гравітаційне очищення розсолу шляхом відстаювання у відстійниках — випарювання солі в чренах — подрібнювання до товарної крупності — упаковування солі.

У минулому люди спускалися під землю і піднімали ропу відрами. Сьогодні її викачують на поверхню насосом. По суті це єдине нововведення у виробництві дрогобицької солі, яке з'явилося тут за вісім століть. Випарюють її (сіль – ред.), як і раніше, за допомогою дрів на великому вогні і в цьому унікальність і особливий смак нашої солі", - зазначає Оксана Бунда.

Метод видобутку дрогобицького "білого золота" на найдавнішому підприємстві України пропонують внести до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. І не дивно, бо сіль унікальна та збагачена йодом.

Наша сіль дуже корисна. Оскільки ми беремо розсіл з-під землі в тому вигляді, в якому він там є. Все відбувається природним шляхом. У процес, якому мільйони років, не втручаємося. Такої солі ніде більше немає. Нам її природа і сам бог подарували", - підкреслює Оксана Бунда.

Працівники заводу та керівництво мріють, щоб окрім екскурсій на підприємство, які тут від нині відновили – завод вдалося привести до ладу та вдихнути в нього нове життя: зберегти видобуток солі, але можливо за допомогою сонячних панелей чи вітрової енергії тощо.

Допоки всі великі плани ще лиш чекають свого втілення – кожен із нас може зробити найелементарніше, щоб підтримати солеварню – купувати дрогобицьку сіль і закликати до цього своїх знайомих.

Додамо, Дрогобич пов'язаний із видобутком солі, ще з часів Галицько-Волинського князівства. У різні часи за різної влади, в тому часи окупаційної, підприємство не зупиняло виробництва. Дрогобицька солеварня працює понад 700 років і вважається найстарішим підприємством України. Туристичним слоганом міста є: «Дрогобич — у ньому вся сіль».

Наталя Зелена

Фото Наталя Зелена та Ярослав Грицик

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##Сільзавод ##Дрогобич ##новини ##новиниДрогобича ##новиниДрогобич
Оголошення
live comments feed...